Per què aquesta decisió és més difícil del que sembla
Els dos graus són acers inoxidables austenític-ferrítics d'alt crom amb una estructura de fase 50/50 aproximadament equilibrada, ambdós estan recuits en solució a 1040-1100 graus i templats amb aigua, i tots dos tenen límits d'allargament i duresa mínims similars al paper. Cap dels dos és susceptible a les esquerdes per corrosió per tensió de clorur de la manera que ho són 304 o 316L.
La diferència entre elles es concentra en un conjunt reduït de variables: resistència a la picada, temperatura crítica de picat, tensió permesa i soldabilitat, i aquestes variables només importen si la vostra condició de servei realment les empeny.
Sobreespecificació2507és comú i car. Subespecificació2205a l'aigua de mar calenta és com apareixen les fallades per picadura durant el segon any d'una vida de disseny de vint-i-cinc anys. El marc següent és el que apliquem quan un comprador ens envia un full de dades i pregunta: "podem baixar a 2205?"

Què et compra realment la química
|
Element (% en pes) |
2205 / UNS S32205 |
2507 / UNS S32750 |
Per què importa |
|
Crom |
22.0–23.0 |
24.0–26.0 |
estabilitat passiva de la pel·lícula; terme base en PREN |
|
Níquel |
4.5–6.5 |
6.0–8.0 |
Equilibri i duresa d'austenita |
|
Molibdè |
3.0–3.5 |
3.0–5.0 |
Resistència a picadura i escletxes |
|
Nitrogen |
0.14–0.20 |
0.24–0.32 |
Austenita estabilitzador, força, PREN |
|
Carboni (màx.) |
0.030 |
0.030 |
Soldabilitat, risc intermetàl·lic |
|
PREN=Cr + 3.3Mo + 16N |
aprox. 34–35 |
aprox. 41–43 |
El número de detecció més útil |
Propietats mecàniques i efecte del gruix de la paret
|
Propietat |
316L (referència) |
2205 / S32205 |
2507 / S32750 |
|
Límit de fluència, mín. |
170 MPa |
450 MPa |
550 MPa |
|
Resistència a la tracció, min. |
485 MPa |
620 MPa |
795–800 MPa |
|
Elongació, min. |
40% |
25% |
15% |
|
Duresa, màx. |
22 HRC |
32 HRC (típic Menor o igual a 30) |
32 HRC (NACE: inferior o igual a 28 HRC) |
|
Tensió permesa, ambient ASME B31.3 (indicatiu) |
~115–120 MPa |
~138–158 MPa |
~166–186 MPa |
|
Densitat |
8,00 g/cm³ |
7,80 g/cm³ |
7,80 g/cm³ |
Rendiment de la corrosió: on es pren realment la decisió
|
mètrica |
316L |
2205 |
2507 |
|
PREN |
~24–26 |
~34–35 |
~41–43 |
|
Temperatura crítica de picadura, ASTM G48 Mètode A (6% FeCl₃) |
< 20 °C |
~35-40 graus |
~70-80 graus |
|
Temperatura crítica de l'escletxa, ASTM G48 Mètode F |
No apte |
~20-25 graus |
~35-40 graus |
|
Resistència al clorur SCC |
Limitat per sobre de ~60 graus |
Bé |
Molt bé |
|
Servei típic d'aigua de mar |
No recomanat |
Ambient a ~ 40-45 graus, clor residual baix |
Calent, clorat, alta velocitat |
El punt dolç 2205 és aigua salobre, aigua de refrigeració, corrents de procés amb clorur moderat i aigua de mar que es manté fresca i baixa en clor residual. El pretractament de dessalinització, els sistemes d'aigua contra incendis en climes temperats i molts circuits de refrigeració de les refineries s'assenten aquí còmodament.
Quan el 2205 falla i el 2507 guanya el seu preu és un servei de clorur calent, clorat o estancat: refrigeració d'aigua de mar amb 0,5-2,0 ppm de clor residual, circuits de salmorra per sobre de 50 graus, cames mortes i cares de junta on es formen esquerdes i zones d'erosió i corrosió d'alta velocitat. Aquests són els casos en què un avantatge de CPT de 30 a 35 graus és la diferència entre una vida de 25 anys i una picadura en dos o tres anys.




Fabricació: la diferència de costos oculta
|
Factor de fabricació |
2205 |
2507 |
|
Metall d'aportació |
ER2209 / E2209-16 |
ER2594 / E2594 |
|
Entrada de calor |
0,5-1,5 kJ/mm |
0,5-1,5 kJ/mm (finestra més estreta a la pràctica) |
|
Temperatura interpass |
Menys o igual a 150 graus |
Inferior o igual a 150 graus, aplicat estrictament |
|
Blindatge / purga |
Argó o suport d'Ar + 2% N₂ |
Ar + 2–3% N₂ suport molt preferit |
|
Objectiu d'equilibri de ferrita |
45–55% |
40-60%, control més estricte típic |
|
Tractament tèrmic post soldadura |
No es requereix |
No es requereix |
|
Formació de càrregues |
Alt |
Més alt, amb més tornada elàstica |
Una llista de selecció de sis preguntes
Treballeu-los en ordre. El primer "sí" us indica cap al 2507.
- Q1. La concentració de clorur està per sobre d'aproximadament 1.000 ppm a una temperatura superior a 50 graus? - 2507.
- P2. Hi ha clor residual contínuament present per sobre d'unes 0,5 ppm en una línia d'aigua de mar? - 2507, o 2205 amb un control de corrosió qualificat.
- P3. El marge crític de temperatura de picat és inferior a 15 graus en condicions de disseny? - 2507.
- P4. La línia veu un líquid que conté clorur estancat o hi ha esquerdes que no es poden eliminar? - Preferiu 2507 o redissenyeu per eliminar l'escletxa.
- P5. El servei és agre, amb una pressió parcial H₂S per sobre d'uns 10 psi a alta pressió? - 2507, contrastat amb els límits de duresa NACE MR0175/ISO 15156.
- P6. La temperatura de disseny és superior als 250 graus, o la línia veu un cicle tèrmic repetit cap als 300 graus? - Cap dels dos graus és ideal; avaluar austenítics 6Mo o aliatges de níquel.
Si heu respost "no" a les sis, 2205 és gairebé segur que la resposta correcta, i us costarà molt menys.




Preguntes freqüents
Puc substituir 2205 per 2507 per estalviar costos?
Només després de comprovar la llista de sis preguntes anterior. Si el vostre servei és fresc, baix en clor i sense esquerdes, 2205 funcionarà. Si es tracta d'aigua de mar calenta amb clor residual, la substitució suposa un risc de vida útil que no justifica cap estalvi de costos materials.
El 2507 és un substitut directe del 2205?
No. Requereix càrregues de conformació més altes, un metall d'aportació diferent (ER2594 en lloc d'ER2209), un control més estricte de l'entrada de calor i, normalment, una nova qualificació de procediment de soldadura. Tractar-ho com una requalificació, no com una substitució.
Quin grau necessito per a un sistema de refrigeració d'aigua de mar?
Per a l'aigua de mar ambiental amb poc clor, 2205 s'utilitza àmpliament i és rendible. Tan bon punt l'aigua estigui calenta, clorada per al control de biofouling o estancada en cames mortes, 2507 és l'opció d'enginyeria més segura, i és el que demanen la majoria de les especificacions offshore.
Es poden utilitzar tots dos graus per sobre dels 300 graus?
No. Tots dos estan limitats per la precipitació en fase sigma més que per la força. El servei a llarg termini per sobre d'aproximadament 300 graus es troba fora de l'embolcall previst, i les corbes de tensió permeses ASME B31.3 cauen en aquesta regió.
Quins documents he d'esperar amb un enviament a doble cara?
Com a mínim un certificat de prova de molí EN 10204 3.1 amb traçabilitat del nombre de calor, resultats de proves hidrostàtiques o de corrents de Foucault i una comprovació del contingut de ferrita. Per a un servei agre o un servei crític d'aigua de mar, afegiu els resultats del Mètode C de l'ASTM A923 i un testimoni de tercers (SGS, BV, TÜV) a petició.
